Botanické zařazení
. Historie . Vliv na zdraví člověka . Nejsladší bylinou na světě se nesmí sladit . Způsoby užití
Stevia rebaudiana Bertoni
(Stévie sladká, stévie cukrová, sladká tráva, medové lístky)

Vliv na zdraví člověka
Steviol-glykosidy jsou látky obsažené v listech stévie sladké a jsou několikanásobně sladší než sacharóza. Mají své příznivce i mezi řadou lékařů, především internistů. Používají je špičkoví sportovci, výrobci nízkokalorických potravin, nápojů i hotových pokrmů. Ke kladům tohoto sladidla patří následující poznatky získané v různých zemích světa dlouhodobým užíváním některého z prodávaných výrobků firem, jež se zabývají zpracováním steviosidu. Jaké jsou tedy jeho klady?

1. Jsou netoxické.
2. Mají minimální kalorickou hodnotu.
3. Odolávají vysokým teplotám a mohou být použity při vaření a pečení.
4. Při jejich získávání nejsou použity žádné konzervanty nebo umělá barviva.
5. Jsou rovnocennou, navíc bezpečnou náhradou za umělá sladidla.
6. Neobsahují karcinogenní nebo umělé látky.
7. Napomáhají bezpečně při kontrole tělesné váhy.
8. Jsou vhodné pro diabetiky, lidi s kardiovaskulárními chorobami, obezitou a poruchami metabolizmu.
9. Tlumí chuť na sladkosti, tabákové výrobky a alkohol.
10. Chutí se zcela vyrovnají řepnému cukru.

Tímto výčtem jsme zdaleka nevyčerpali vlastnosti výtažků získaných z nadzemních částí stévie. Některé velké světové firmy vyrábějí ze stévie mnohé přípravky a potravinové doplňky. Také vysílají své odborníky na mezinárodní konference, aby společně vytvořili program k úspěšnému zavádění nových produktů na spotřebitelský trh, kde by se uplatnily poznatky mezinárodní spolupráce i v dalších odvětvích potravinářského a farmaceutického průmyslu.

S blahodárnými účinky výrobků ze stévie se na celém světě seznámily již miliony lidí. Ty první ověřené pozitivní zkušenosti pocházejí z Jižní Ameriky a byly zveřejněny před více než sto lety. Odtud se také pěstování a poznatky o účincích stévie na lidské zdraví rozšířily do Asie, Severní Ameriky, Indie, Ruska a evropských zemí.

Lékařské a klinické zprávy evidují stovky přípravků, jež potvrzují, že jsou netoxické, nekalorické, nekarcinogenní. Lidské tělo tyto glykosidy steviosidů nemění na cukry, které by se ukládaly ve svalech, v buněčných tkáních nebo by nepříznivě ovlivňovaly metabolické pochody. Světová zdravotní organizace varuje před nepřiměřenou konzumací cukrů, neboť její pracovníci zveřejnili čísla, která jsou pro mnohé z nás překvapivá a šokující.

Více než 120 milionů lidí trpí cukrovkou, 10 % světové městské populace je v bezprostředním ohrožení touto nemocí, ale varující jsou i počty lidí s nadváhou, které dosahují až 54 %. Mezi tyto postižené skupiny patří dvacet milionů Japonců, třicet milionů Američanů, překvapivě také 1,5 milionů Kanaďanů. Evropané zajisté nepatří mezi štíhlé etnikum.

Sladký polibek® je tedy alternativa dosud používaných umělých sladidel a jiných dietních přípravků i potravinových doplňků. V Japonsku, Koreji a Číně je spotřeba výrobků ze steviosidů značná a dosahuje až 90 %. Asiaté stévii používají k přípravě téměř tisícovky pokrmů a v nápojových recepturách. Uplatňují ji rovněž v kuchyňské přípravě ve studené i teplé kuchyni, protože snáší vysoké teploty, aniž by došlo k štěpení jejích látek. Využívají i toho, že jednotlivé látky, které jsou ve stévii obsaženy, jsou mimořádně harmonicky vyvážené.

 
     

Informace z těchto webových stránek, prosím, šiřte jak nejvíce můžete.
Autorské honoráře věnujte charitě svého srdce.

DesignedByCreativeArtStudio