Botanické zařazení
. Historie . Vliv na zdraví člověka . Nejsladší bylinou na světě se nesmí sladit . Způsoby užití
Stevia rebaudiana Bertoni
(Stévie sladká, stévie cukrová, sladká tráva, medové lístky)

Nejsladší bylinou na světě se nesmí sladit
Nabízí se tedy důležitá otázka. Když je stévie tak úžasná, proč o ní neví více lidí, proč není jako sladidlo používána v dalších potravinářských výrobcích, tak jak je tomu v Asii? Neměli bychom i u nás přemýšlet, jakou revoluční změnou by bylo používání stéviového sladidla ve prospěch našeho zdraví? To je dobrá otázka.

V 80. letech si stévie získala popularitu a objevila se v různých výrobcích. Roku 1986 však v USA náhle došlo k situaci, kdy úřady, které mají na starost kontrolu potravinových výrobků a drog, zabavily veškeré zásoby stéviových výrobků. V roce 1991 na žádost jednoho výrobce aspartamu označila FDA (Food and Drug Administration - úřad pro kontrolu potravin a léků) stévii jako nebezpečnou přídavnou látku a omezila její dovoz. Odůvodnění bylo, že "toxilogické průzkumy dostatečně neprokázaly její bezpečnost". Toto rozhodnutí bylo kontraverzní, jak poukázali propagátoři stévie, jelikož odporuje směrnici FDA, která říká, že jakákoliv přírodní substance, která nemá nepříznivý vliv na zdraví člověka a byla použivána před rokem 1958, může být považována za bezpečnou. Poté, co byla stévie zakázána, opustilo několik členů FDA rady svou práci a podle vládních záznamů byli všichni zaměstnáni ve společnosti Nutrasweet Co., kde dostali vyšší plat. Kritika to označila za legální podplacení, neboť stévie v té době v USA představovala pro Nutrasweet největší konkurenci.

V roce 1995 FDA přehodnotila svůj postoj na stévii a povolila ji jako potravinový doplněk, ne však jako přídavnou látku. V současné době je v USA povoleno dovážet, pěstovat, prodávat a jíst výrobky ze stévie, pokud jsou označeny jako potravinový doplněk. Stejné pravidlo platí i v Austrálii a Kanadě.

To je zřejmě ten skutečný důvod, proč stéviové výrobky najdete v Americe snad někde v obchodě se zdravou výživou, ale i tam pouze mezi „potravinovými doplňky“. V Evropě se stévie jako potravina nebo potravinový doplněk nemůže ani dovážet, ani vyrábět a to na základě doměnek, že stévie má kontracepční účinky a ovlivňuje genetický materiál.

V současné době je steviosid povolen k používání ve dvaceti zemích světa, např. v Brazílii, Číně, Koreji, Taiwanu a Thajsku. Zde se používá např. ke slazení dietních potravin, v cukrářství, při výrobě limonád a v konzervárenských výrobcích s max. povolenou dávkou 5,5 mg/kg hmotnosti. (Průzkumy dokázaly, že stéviový koncentrát je desetkrát méně toxický než kofein.) V Japonsku jím sladí nekalorické nápoje, žvýkačky i zubní pasty, v Paraguayi přislazují jogurty.

Také u nás se stévii věnuje od devadesátých let zasloužená pozornost. Od roku 1992 se provádějí pokusy a cílem projektu je komplexně vypracovat problematiku biologie a agrotechniky v našich půdních podmínkách. S jejím pokusným pěstováním se začalo na jihu Moravy a na Slovensku. Známý výrobce čajových směsí, Jemča Jemnice, rovněž zařadil používání stévie do svého výrobního programu. Její lístečky se totiž dají sušit, navíc bylo prokázáno, že nekvasí v žádné podobě. V Lednici se roku 2001 uskutečnila významná mezinárodní konference, která se mimo jiné zabývala pěstováním rostliny Stevia rebudiana Bertoni. Velmi významný příspěvek zde k tomuto bodu programu přednesl profesor Nikolaj I. Bondarev z Timirjazovova institutu při Akademii věd v Rusku.

Pokud budeme mít možnost si u nás steviosid vyzkoušet, a prověřit na sobě jeho výše popsané blahodárné účinky, tak mu dejme zelenou. Vždyť cukr jsme začali používat teprve před dvěma sty lety, jeho nadměrná konzumace již ale působí velkému procentu populace různé problémy, stejně tak tomu je i s kávou, čajem, uzeninami, tabákovými výrobky a různými dalšími dovozovými i domácími komoditami.

Může být člověk alergický na stévii? Určitě. Odpovědět si musí každý člověk svým zdravým rozumem. Reklamou propagované tobolky či tabletky, vitamínové přípravky a jiné výrobky jsou opatřeny návodem k používání, ale obsahují i varování pro přecitlivělé jedince. Přibývají alergie na každodenní potraviny. Potravinové doplňky kupujeme nejen v obchodech se zdravou výživou, ale s mnohými se setkáváme také na pultech lékáren, protože jejich výrobu a používání schválili odpovědní lidé na příslušném ministerstvu. Přesto ne každý z nás snáší bezproblémově schválené a prověřené léky; v každé krabičce je příbalový leták, který bychom měli pečlivě prostudovat. Ani byliny nejsou všemocné a jejich časté používání může citlivým jedincům, ale především dětem, způsobit nemalé potíže.

Lidé jsou alergičtí na kukuřici, pyl, pšenici, lepek, ořechy apod. Stévie je přírodní substance, rostlina, a proto je možné, že někteří lidé mohou být na její látky alergičtí. Doposud jsme slyšeli pouze o jedné osobě, která asi na stévii alergická je (kromě lidí z cukrárenského průmyslu a výrobců umělých sladidel). Pokud si tedy myslíte, že vám stévie vyvolává alergii, přestaňte ji používat a poraďte se svým doktorem.

.

 
     

Informace z těchto webových stránek, prosím, šiřte jak nejvíce můžete.
Autorské honoráře věnujte charitě svého srdce.

DesignedByCreativeArtStudio